O FABRIKA48

FBR48 dnes

FABRIKA48 na 3 podlažiach prepája viacero funkcií. Na prvom a druhom podlaží sa nachádza showroom interiérového a exteriérového nábytku a doplnkov, predajná galéria obrazov, ktorá dizajnovo dotvára a estetizuje jednotlivé nábytkové inštalácie. V periférnych častiach budovy sa nachádzajú priestory na krátkodobý alebo dlhodobý prenájom. Eventové sály na prízemí ponúkajú príležitosť organizátorom firemných aj súkromných eventov. Na vrchnom podlaží je priestranný coworking a dve zasadacie miestnosti. Práve pre široké možnosti využitia našich priestorov sa postupne stávame prvou voľbou pre eventové agentúry ale i nadnárodné spoločnosti.

PRED PO

História

V roku 1887 sa v Košiciach začal príbeh továrne na kávu Franck. Synovia pôvodných majiteľov pokračovali v tomto príbehu a vybudovali úspešnú značku kávovín Franck, ktorá existuje dodnes. Po ukončení výroby kávovín v Košiciach vznikla v priestoroch skladu pekáreň a podniková predajňa. Citlivou rekonštrukciou budovy sa nám podarilo vytvoriť nové kancelárie a obchodné priestory v jedinečnom industriálnom štýle pod názvom FABRIKA48. Génius loci tejto budovy predstavuje to, čo sa dnešnou modernou architektúrou už dosiahnuť nedá.

„Franckova továreň na kávu v Košiciach a sklad III. na dobovej fotografii Zdroj: Korzár Košice / knižný fond VKJB

Rekonštrukcia

FABRIKA48 je hlboko prepojená s jej minulosťou a pôvodným využitím tohto objektu. Duch miesta FABRIKA48 bude navždy spojený s Franckovou továrňou na kávu, ktorej príbeh sa začal písať od roku 1887. V pôvodnej, dvojpodlažnej budove sa v tom čase sústredili skladové priestory, ktoré si vyžadovali špecifické podmienky. Aby vplyvy vonkajšieho prostredia neznižovali kvalitu kávovín, nemohla budova disponovať veľkými oknami. Okná, ktoré dnes presvetľujú celý interiér sú preto nové, osadili sme ich až počas rekonštrukcie. Pri rekonštrukcii sme použili najmodernejšie technológie, ktoré sa v súčasnosti využívajú pri stavbe nových nízkoenergetických a inteligentných budov. Podlahové kúrenie, chladenie budovy, tepelné čerpadlá, rekuperácia vzduchu, inteligentná elektroinštalácia a úpravovňa vody, sú najvýznamnejšie technológie, ktoré sme pri rekonštrukcii vyše 100 ročnej budovy realizovali. Môžeme zodpovedne povedať, že budova klame telom. Technologické zázemie môžu budove závidieť aj stavby, ktoré boli postavené v aktuálnom storočí. Viac o rekonštrukcii nájdete na archinfo.sk.

Ocenenia

V roku 2021 získala FABRIKA48 ocenenie CIJ Awards ako BEST-CO-SOCIAL-WORKING COMMUNITY.

V roku 2022 získala FABRIKA48 prestížne ocenenie Hall of Fame (HOF Awards) Best of Best za coworkingový projekt.

AKTUALITY